Also see ACT FOR SEED & FOOD FREEDOM IN OTHER LANGUAGES 2013: http://occupytheseed.wordpress.com/


Wednesday, 19 September 2012

Polish 2012


Aby wlaczyc polskie napisy wcisnij "caption box" w dolnym prawym rogu paska video. 


Przylącz sie do Globalnego Sojuszu na Rzecz Wolnosci Nasion i weź udzial w Akcji, która odbędzie na całym świecie w dniach od 02 do 16 Października 2012. Prosimy o przesyłanie szczegółów planowanych przez Was przedsięwzięć abyśmy mogli je zamieścić w naszym kalendarzu: http://seedfreedom.in/events/community/add

+ Act for Seed Freedom event page: 


Deklaracja o Wolności Nasion – Dr. Vandana Shiva

1.            Nasiono jest źródłem życia, naturalnym przejawem zycia, odnowieniem i rozmnożeniem, nieustanną ewolucją w kierunku wolności.

2.            Nasiono jest ucieleśnieniem bio-kulturowej różnorodności. Na jego powstanie złożyły sie miliony lat ewolucji i zawiera w sobie przyszły potencjał tysięcy lat rozwoju.

3.            Wolność Nasion zagwarantowana jest w momencie narodzin kazdej z form zycia i stanowi fundament jej bogactwa.

4.            Wolność Nasion jest naturalnym prawem każdego rolnika i producenta żywności. Prawo Rolnika do  zbierania, wymiany, hodowli, sprzedaży nasion jest sercem Wolności Nasion. Kiedy tej wolności nie ma rolnik popada w długi i w ekstremalnych przypadkach odbiera sobie życie.

5.            Wolność Nasion jest podstawą Wolności Pożywienia, skoro nasiono jest źrodłem
żywności.

6.            Wolność Nasion zagrożona jest poprzez tworzenie patentów na nasiona, które w konsekwencji otwierają drogę do monopoli i sytuacji prawnej, gdzie zbieranie i wymiana nasion staje się nielegalna. Patenty na nasiona są niesprawiedliwe i nieetyczne, gdyż naruszają zasadę patentowania tylko rzeczy wynalezionych. Niasiono nie jest wynalazkiem. Zycie nie jest wynalazkiem.

7.            Wolność Nasion różnych kultur zagrożona jest Biopiractwem i procederem patentowania rdzennych tradycji i biologicznego urozmaicenia. Biopiractwo nie jest innowacją – jest aktem przestępczym.

8.            Wolność nasion zagrożona jest nasionami uzyskanymi drogą inżynierii genetycznej, które zanieczyszczają nasze farmy i w ten sposób niszczą opcję pożywienia wolnego od GMO. Wolność Nasion rolników zagrożona jest również wtedy kiedy zanieczyszczone przez GMO zbiory stają się podstawą do wytaczania spraw sądowych przez korporacje o „kradzenie ich własności“.

9.            Wolność Nasion zagrożona jest celowo zaprojektowaną transformacją nasiona z odnawialnego i samo generującego sie źródła  w nieodnawialny towar. Najbardziej   skrajnym przykładem tego procederu jest „Technologia Wykańczania“ rozwinięta w celu stworzenia sterylnego nasiona.

10.           Poświęcamy się w obronie wolności nasion rozumianej jako wolności bogactwa gatunków. które są    częścią ewolucji; jako wolnosci ludzi w społecznościach, do których należy nieograniczony dostęp do nasion.
  
Motywowani powyższą deklaracją będziemy chronić nasiona.
Stworzymy społeczne banki nasion i bibloteki nasion.
Nie uznamy żadnych z praw, które czynią nasiona prywatną własnością korporacji.
Powstrzymamy patentowanie nasion.


Przykłady działań w związku z Dwutygodniową Akcją na rzecz Wolności Nasion

Możesz zarejestrować się tutaj : http://seedfreedom.in/events/community/add
Szczegóły dotyczące planowanych wydarzeń i akcji możesz dodać do Kalendarza Akcji :

- Przyłącz się do Swiatowego Sojuszu na rzecz Wolności   Nasion; podpisz Deklarację na rzecz Wolności Nasion: http://seedfreedom.in/declaration/

- Zaproś innych do Akcji

- Zorganizuj swój własny bank nasion – gromadź swoje nasiona, które nie są GM lub patentowane przez korporacje: http://seedfreedom.in/act/seedbank/

- Zorganizuj lokalne punkty wymiany naturalnych nasion

- Zorganizuj akcję „ Bomby Nasienne ( Seed Bombing)“ – sprawdź na Google


- Ogłoś swój dom, instytucję, wieś lub miasto Strefą Wolności Nasion, wewnątrz której nie uznaje się patentów na nasiona: 
http://seedfreedom.in/wp-content/uploads/2012/06/Seed-Kit.pdf

- Zorganizuj projekcję filmu o Wolności Nasion: http://vimeo.com/43879272

- Kupuj świeżą, organiczną i lokalną żywność od rolników

- Zacznij uprawiać własną, organiczną żywność i zachęcaj innych do uprawy.

- Zorganizuj obiad, posiłek, piknik i zaproś rodzinę, przyjaciół, lokalną społeczność lub instytucję. Użyj tylko organicznych składników pochodzących od lokalnych rolników i wykorzystaj tę okazję by podnieść świadomość o związku, który istnieje pomiędzy nasionem, żywnością i zdrowiem.

- Zorganizuj warsztaty/konferencję, marsz lub spotkanie w biurach obrotu nasionami, patentujących wynalazki lub władzy lokalnej w celu podniesienia świadomości o związku pomiędzy Wolnością Nasion i wolnością żywności.

- Wyślij listy i petycje do lokalnych instytucji, społeczności i władz miejskich aby zwrócić ich uwagę na sprawę Wolności Nasion dla przyszłych pokoleń i ich środowiska. Zdobądź ich wsparcie w ustanowieniu „Stref Wolności Nasion“.

- Wyślij petycję do władzy parlamentarnej aby rozważyła ponownie prawa, które niszczą wolność nasion.

- Napisz do Biura Patentowego domagając się zaprzestania wydawania patentów na nasiona.

- Ofiaruj swoją sztukę i głos – zamieszczaj fotografie, filmy wideo, rysunki, artykuły i blogi na stronie Facebooka Wolności Nasion: https://www.facebook.com/savetheseed   

Translation provided by: Marian Dragolion
Graphics: Joana Sobreiro 


No comments:

Post a Comment